Ολυμπιακός ο... αχόρταγος! Empty9/4/2024, 9:38 am από VODAFONE

Ολυμπιακός ο... αχόρταγος! Empty8/4/2024, 6:10 am από VODAFONE

Ολυμπιακός ο... αχόρταγος! Empty7/4/2024, 6:54 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Ολυμπιακός ο... αχόρταγος! Empty Ολυμπιακός ο... αχόρταγος!

Δημοσίευση από Ατροπος 24/5/2015, 2:53 am

Ολυμπιακός ο... αχόρταγος! Olympiacos_mekoupa_24052015

Το 17ο νταμπλ και το 27ο Κύπελλο κατέκτησε ο Ολυμπιακός (3-1 την Ξάνθη). Το γκολ του Χάρα ξεκλείδωσε τους ερυθρόλευκους. Ποίημα Τσόρι, γκολάρα Φορτούνη!Τον χλωμό Ολυμπιακό του πρώτου μέρους, ανέλαβε να χρωματίσει ο Τσόρι Ντομίνγκες με ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης. Μαζί πήρε χρώμα και ο τελικός. Για την ακρίβεια κόκκινο χρώμα! Το προβληματικό σύνολο του Περέιρα, αίφνης έγινε κανονική ομάδα τίτλων που σφυροκόπησε την Ξάνθη μέχρι το φινάλε.

Στο πρώτο και πιο σημαντικό γκολ του Χάρα, προστέθηκε άλλη μία ζωγραφιά αυτή του Φορτούνη για να κλειδώσουν οι ερυθρόλευκοι το 17ο νταμπλ της ιστορίας τους απέναντι στην Ξάνθη του Λουτσέσκου, ο οποίος τους έβαλε δύσκολο γρίφο.Α'

Ημίχρονο: Αποτελούσε μεγάλο credit για τη Ξάνθη, το γεγονός ότι είχε κλειδώσει πλήρως το παιχνίδι του Ολυμπιακού μετά από 45 αγωνιστικά λεπτά. Ένα λάθος εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και «χτύπησε» στη μοναδική αμυντική ολιγωρία της Ξάνθης. Το γκολ του Χάρα μετά το λάθος του Μπέρτου, ξεκόλλαγε τους ερυθρόλευκους από τον τοίχο στον οποίο τον είχε κολλήσει η Ξάνθη.Άψογος ο Λουτσέσκου, ήταν εμφανές ότι είχε προετοιμάσει την ομάδα του κατάλληλα, τόσο στο ψυχολογικό, όσο και στο τακτικό κομμάτι.
Η Ξάνθη προοδευτικά έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία της, δυσκόλεψε την πρώτη πάσα του Ολυμπιακού, ενώ εκμεταλλεύτηκε το γρήγορο επιθετικό τρανζίσιον για να προβληματίσει την ερυθρόλευκη άμυνα. Ήταν η ομάδα με τις καλύτερες και περισσότερες φάσεις στο πρώτο μέρος.Στο 26' ο Κλέιτον σούταρε από μακριά για να υποχρεώσει τον Ρομπέρτο στην πρώτη μεγάλη επέμβαση του ματς. Στο 36΄ο Ολυμπιακός απάντησε με το καλοζυγισμένο σουτ του Τσόρι, να περνάει πάνω από το δοκάρι του Κυριακίδη. Δύο μεγάλες ευκαιρίες μέτρησε η Ξάνθη σε ένα λεπτό (43'). Πρώτα το μονοκόμματο σουτ του Βασιλακάκη που δεν βρήκε εστία και στη συνέχεια από το κόρνερ, η κεφαλιά του Σολτάνι βρήκε στη εξωτερική πλευρά των διχτυών. Ο Ολυμπιακός μαγκωνόνταν ολοένα και περισσοτερο και σε ένα ημίχρονο που μάλλον το "Χ" έμοιαζε με σώσιμο παρτίδας, βρήκε γκολ. Ο Μπερτος έκανε το λάθος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ο εξουδετερωμένος Χάρα (από το 10'΄και μετά) βρήκε τον χώρο να πλασάρει σωστά τον Κυριακίδη για το 1-0. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν μεγάλες φάσεις, ούτε καλή κυκλοφορία σε έναν ημίχρονο που έχαναν και τις εντυπώσεις από την Ξάνθη. Απέκτησαν όμως το σκορ υπέρ τους και αυτό συνήθως αρκεί σε έναν τελικό.

Β'Ημίχρονο: Μέχρι το 60' είχε καταγραφεί μόλις μία τελική με το σουτ του Μιλοβόγιεβιτς (57') που κατέληξε στην αγκαλιά του Κυριακίδη. Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα, η Ξάνθη είχε χάσει τη "φλόγα" του πρώτου μέρους, αλλά ο τελικός δεν είχε κριθεί ακόμη. Το ρόλο αυτό ανέλαβε ο καλύτερος πάικτης των ερυθρόλευκων αυτή τη σεζόν.Ο Τσόρι πήρε την μπάλα από το κέντρο ταλαιπώρησε τον Μπέρτο, ντρίμπλαρε τον Παπαστεριανό και ζωγράφισε ένα υπέροχο τέρμα με πλασέ! Στο 63' ο Ντομίνγκες έκρινε οριστικά τον τελικό και έβαζε εαυτόν στη λίστα με τα πιο θεαματικά γκολ που μπήκαν ποτέ σε τελικό. Από εκεί και μετά, υπήρχε κανονικός Ολυμπιακός.Η ομάδα του Περέιρα, με άλλη ψυχολογία, δημιουργούσε, έτρεχε, έψαχνε κι άλλα γκολ. Η είσοδος του Φορτούνη (στη θέση του Φουστέρ, ο οποίος αποθεώθηκε) συνδυάστηκε με τέρμα. Υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο παραθυράκι της εστίας του Κυριακίδη (80') για το 3-0. Η Ξάνθη απάντησε στο 87' με το γκολ της τιμής από τον Καπετάνο, ύστερα από γύρισμα του Σολτάνι (3-1)

Που κρίθηκε: Το γκολ του Χάρα είναι σίγουρα το πιο σημαντικό απ' όλα. Βγάζει τον Ολυμπιακό από τα σκοινιά που τον έχει κολλήσει η Ξάνθη. Είναι και το χρονικό σημείο που δεν ...παίρνει άμεση απάντηση. Οι ερυρόλευκοι μπήκαν με φτερά στα πόδια στο δεύτερο μέρος και η Ξάνθη με βαρίδια.Παίκτης απο χρυσάφι: Αποκτούμε το δικαίωμα να παραλείψουμε το υπερπολύτιμο γκολ του Χάρα. Και αυτό γιατί ο Ντομίνγκες σκόραρε με απίστευτο τρόπο. Ακόμα και ο Χάρα στον συμπατριώτη του θα έδινε το βραβείο!Η σφυρίχτρα: Διάθεση για να σφυρίξει ότι βλέπει από τον Κουκουλάκη. Επίσης, ήτα εμφανές ότι δεν θέλησε να κάνει κατάχρηση της κάρτας. Σχεδόν μία αλάθαστη διαιτησία. Σωστός και στον πειθαρχικό έλεγχο, ακόμα και στη δεύτερη κίτρινη του Μποτία. Ήταν καθαρή περίπτωση δεύτερης κίτρινης.

Ολυμπιακός (Περέιρα): Ρομπέτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας (84 Κασάμι), Μαζουακού, Εντιγκά, Μιλιβόγεβιτς, Ντοσεβί, Φουστέρ (65΄Φορτούνης), Τσόρι (78 Μήτρογλου), Χάρα.

Ξάνθη (Λουτσέσκου) Κυριακίδης, Μπέρτος (77' Μπαξεβανίδης), Καρυπίδης, Γούτας, Γουάλας, Παπαστεργιανός  (65' Καπετάνος), Ομποντό (77 Βάλτερ), Βασιλακάκης, Κλέιτον, Λουσέρο, Σολτάνι.Γκολ: 45΄Χάρα, 62 Ντομίνγκεζ, 80' Φορτούνης-Καπετάνος 87'

Κίτρινες: Κλέιτον (32), Καπετάνος (69)-Μποτία (69), Χάρα (72)Κόκκινες: Μποτία (90+)

ΠΗΓΗ: pamesports.gr