Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty24/9/2024, 6:48 am από VODAFONE

Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty23/9/2024, 7:31 am από VODAFONE

Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty21/9/2024, 5:56 am από VODAFONE

Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty20/9/2024, 6:54 am από VODAFONE

» Κομισιόν: Τέλος στο κάπνισμα και σε ανοιχτούς χώρους
Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty19/9/2024, 7:36 pm από HERMAN

» Σαν Σήμερα 19 Σεπτεμβρίου 2024
Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty19/9/2024, 6:29 am από VODAFONE

» Για ακόμα μια φορά!!! έχουμε την Πρώτη θέση στα τοπ 100 φορουμ της ForumGreek.
Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty18/9/2024, 4:05 pm από anonymousgr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός Empty Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

Δημοσίευση από Ατροπος 13/3/2017, 10:08 pm

Έκανε… Ματ πρωτιάς στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός 205546

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 63-70 και πλέον έχει τεράστιο προβάδισμα για να πάρει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Μάλιστα πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λοτζέσκι με 17, ενώ ο Πρίντεζης πρόσθεσε 11 και οι Μπιρτς, Μάντζαρης πέτυχαν από 10. Από την άλλη για τους γηπεδούχους ξεχώρισε με 14 ο Ντίξον, ενώ 11 έβαλε ο Μαυροκεφαλίδης και 10 ο Μαυροειδής.

Ο αγώνας:

Πιο συγκεκριμένα η «Ένωση» μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από την αρχή είχε ένα προβάδισμα 6 πόντων (10-4), ωστόσο παρά την προσπάθεια του Μάντζαρη η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 7 (15-Cool. Τελικά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συγκεντρώθηκαν στην άμυνα και με καλάθι του Λοτζέσκι μείωσαν στους τρεις στο τέλος της περιόδου (19-16).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο μέσα από την άμυνά του και κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (22-23) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο ορισμένα αβίαστα λάθη που ακολούθησαν από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τους επέτρεψαν να βρουν το δικό τους μομέντουμ στο παιχνίδι και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η «Ένωση», όπου ξανά μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και τον Μαυροειδή ξέφυγε στο +6 (32-26), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η αντίδραση των πρωταθλητών Ελλάδας ήρθε για άλλη μία φορά από τον Μάντζαρη, ο οποίος με δικούς του πόντους έφερε την αναμέτρηση στον πόντο (34-33). Ο Μαυροειδής συνέχισε να σκοράρει, όμως ο Μπιρτς με καλάθι διαμόρφωσε το 37-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια πολύ άστοχο και νευρικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ντίξον να σπάει το… ρόδι και να στέλνει την ΑΕΚ στο +4 (39-35).

Κάπου εκεί όμως άλλαξαν όλα, αφού οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική άμυνα και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, κατάφεραν να πάνε στο +11 (41-52).

Σε όλο αυτό το διάστημα, οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι είχαν αρχίσει να… ενεργοποιούνται, ενώ η Ένωση από την άλλη αναλώθηκε σε πολλά «σκοτωμένα» άστοχα τρίποντα. Όμως, στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» έσβησαν τις «μηχανές» τους και με τον Ούκιτς να παίρνει την ομάδα του Μανωλόπουλου στις πλάτες του, η διαφορά μειώθηκε στο τέλος στους πέντε πόντους (47-52).

Στην τελευταία περίοδο ,ε σημείο αναφοράς τον Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +8 (47-55) στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου, με την ΑΕΚ να συνεχίζει να επιμένει πολύ άστοχα από την περιφέρεια. Τελικά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πλησιάσουν στους 4 (60-64), αλλά εκεί ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8 (8ριμπ.), Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10, Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6 (2/10 σουτ).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11 (10ριμπ., 0/10 τρ.), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2 (1/9 σουτ), Γκριν 8 (2), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Γουότερς, Μιλουτίνοφ 6, Λοτζέσκι 17 (1).

ΠΗΓΗ:filathlos.gr