«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός Empty24/9/2024, 6:48 am από VODAFONE

«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός Empty23/9/2024, 7:31 am από VODAFONE

«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός Empty21/9/2024, 5:56 am από VODAFONE

«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός Empty20/9/2024, 6:54 am από VODAFONE

» Κομισιόν: Τέλος στο κάπνισμα και σε ανοιχτούς χώρους
«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός Empty19/9/2024, 7:36 pm από HERMAN

» Σαν Σήμερα 19 Σεπτεμβρίου 2024
«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός Empty19/9/2024, 6:29 am από VODAFONE

» Για ακόμα μια φορά!!! έχουμε την Πρώτη θέση στα τοπ 100 φορουμ της ForumGreek.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός Empty «Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός

Δημοσίευση από Ατροπος 12/2/2017, 9:44 pm

«Περίπατο» στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός 4047430

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε αντίσταση από την Κύμη και έφυγε εύκολα με το διπλό (54-77) από το κλειστό της Χαλκίδας για την 17η αγωνιστική της Α1, με το μυαλό του πλέον να στρέφεται στο ματς με Δόξα αλλά και με Αρη για τον τελικό Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο παιχνίδι και στο τρίτο λεπτό είχε προηγηθεί με 5-11. Η Κύμη μείωσε προσωρινά όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και έκαναν το 9-17 στο 6ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν με την άμυνα των «πρασίνων», οι οποίοι στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 15-22.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το παιχνίδι. Στο 14’ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν μπροστά στο σκορ με 16-29 αλλά η Κύμη έδειξε σημάδια αντίδρασης και με τον Τουντζιαράκη να την οδηγεί προσπάθησε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν έχασε τον έλεγχο και στο ημίχρονο προηγούνταν με 23-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τους «πράσινους» να κυριαρχούν στο παρκέ. Με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να μπαίνει  «ζεστός» στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός βρήκε περισσότερη ενέργεια και με τον Σίνγκλετον να δίνει λύσεις στην επίθεση, η διαφορά αυξανόταν, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται εύκολα στο 30’ με 37-63.
Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Ο ρυθμός είχε πέσει στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους «πράσινους» να προηγηθούν με 41-70 στο 35’ και με τον Πασκουάλ να μοιράζει χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 54-77.

Δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77

Κύμη (Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 5 (1), Τσούπκοβιτς 6 (1), Σταμάτης 7 (1), Πάλμπλαντ, Ορτον 9 (1), Κατράνας 3 (1), Τζόλος 2, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Ντίξον 2, Τουντζιαράκης 11.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γκάμπριελ 9 (1), Καλάθης 11 (2), Ρίβερς 4 (1), Τζέιμς 2, Μποχωρίδης 2, Φώτσης (7ρ), Παππάς 6 (2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 13

ΠΗΓΗ:filathlos.gr