Ιταλία - Ιρλανδία 0-1 Empty24/9/2024, 6:48 am από VODAFONE

Ιταλία - Ιρλανδία 0-1 Empty23/9/2024, 7:31 am από VODAFONE

Ιταλία - Ιρλανδία 0-1 Empty21/9/2024, 5:56 am από VODAFONE

Ιταλία - Ιρλανδία 0-1 Empty20/9/2024, 6:54 am από VODAFONE

» Κομισιόν: Τέλος στο κάπνισμα και σε ανοιχτούς χώρους
Ιταλία - Ιρλανδία 0-1 Empty19/9/2024, 7:36 pm από HERMAN

» Σαν Σήμερα 19 Σεπτεμβρίου 2024
Ιταλία - Ιρλανδία 0-1 Empty19/9/2024, 6:29 am από VODAFONE

» Για ακόμα μια φορά!!! έχουμε την Πρώτη θέση στα τοπ 100 φορουμ της ForumGreek.

Ιταλία - Ιρλανδία 0-1 Stigmiotypo_2016-06-22_23.49.02

Ένα γκολ του Ρόμπι Μπρέιντι 6 λεπτά πριν το τέλος έδωσε στην Ιρλανδία την ανέλπιστη νίκη επί της Ιταλίας με 1-0 και την έστειλε στους «16» της διοργάνωσης.

Αυτός ο άνθρωπος τους έστειλε στα γαλλικά γήπεδα. Ένα από τα σπάνια γκολ του Ρόμπι Μπρέιντι με την Εθνική στο πρώτο μπαράζ μες την Βοσνία «έγραψε» το 1-1 και άνοιξε τον δρόμο για το Euro 2016. Ένα ακόμα πιο ιστορικό τους στέλνει στους «16» της διοργάνωσης. Εκεί που έμοιαζαν όλα χαμένα για την Ιρλανδία, ο Χούλαχαν σέντραρε από τα δεξιά (84’), ο 24χρονος εξτρέμ πρόλαβε με το κεφάλι την έξοδο του Σίριγκου και με ένα γκολ 100% βγαλμένο από την Νόριτς, η Ιρλανδία πήρε την νίκη επί της αδιάφορης Ιταλίας με 1-0 και μαζί την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Είναι από τα παιχνίδια που χρειάζεσαι μόλις μερικές αράδες για να τα περιγράψεις. Ο Αντόνιο Κόντε με δεδομένη την πρόκριση έβαλε μέσα όσους δεν είχαν παίξει στα δύο πρώτα παιχνίδια και εμφάνισε μία ομάδα ασύνδετη, χωρίς αυτοματισμούς και διάθεση να πιέσει. Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο η μόνη τελική ήταν ένα άστοχο σουτ του Ιμόμπιλε (35’) απέναντι σε μία Ιρλανδία ακόμα πιο φλύαρη.

Σέντρα στην σέντρα, γιόμες από παντού, άγχος και καμία δημιουργικότητα. Δύο κακές έξοδοι του Σίριγκου πρόσφεραν ισάριθμες καλές φάσεις με τον Ντάφι, αλλά ως εκεί.

Το άθλιο ματς γινόταν όλο και χειρότερο όσο περνούσε ο χρόνος, με ελάχιστες στιγμές να μας ξυπνούν από τον λήθαργο. Όπως για παράδειγμα το δοκάρι του Ινσίνιε (76’), όπου ο Ιταλός εξτρέμ έκανε ένα υπέροχο σλάλομ από τα αριστερά, όμως για εκατοστά δεν κατάφερε να σκοράρει με το δεξί φαλτσαριστό σουτ.

Τα πάντα «μύριζαν» 0-0, μέχρι που στον αγώνα μπήκε ο Γουές Χούλαχαν. Ο 34χρονος μέσος έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ σε τρελό πούλημα της μπάλας από τον Μπαρτσάλι, όμως ένα λεπτό μετά εξιλεώθηκε. Από δική του σέντρα, ο Μπρέιντι μυρίστηκε την νέα λάθος έξοδο του Σίριγκου κι έκανε το τελικό 1-0, που πανηγυρίστηκε έξαλλα από το πράσινο κομμάτι της κερκίδας, που λογικά θα καταναλώσει αμέτρητα λίτρα μπίρας ως το πρωί.

ΙΤΑΛΙΑ (Αντόνιο Κόντε): Σίριγκου, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Μπερναρντέσκι (60’ Νταρμιάν), Τιάγκο Μότα, Ντε Σίλιο (83’ Ελ-Σαράουι), Στουράρο, Φλορέντσι, Τζάτζα, Ιμπόμπιλε (74’ Ινσίνιε).

Ιρλανδία (Μάρτιν Ο’Νιλ): Ράντολφ, Κόουλμαν, Ντάφι, Κιόχ, Γουόρντ, Μπρέιντι, Χέντρικ, ΜακΚάρθι (77’ Χούλαχαν), ΜακΛίν, Μέρφι (70’ ΜακΓκίντι), Λονγκ (90’ Κουίν).

ΕΧΙΤ: Ο χειρότερος του αγώνα

Σε μία Ιταλία ληθαργική, ο τίτλος των αόρατων μοιράζεται από κοινού σε Τζάτζα και Ιμόμπιλε που σχεδόν δεν ακούμπησαν μπάλα μπροστά και δεν έκαναν ούτε μισή φάση στους Ιρλανδούς.

ΑΤΜ: Το ταμείο του αγώνα

Σε ένα ματς που πήγαινε καρφί για 0-0, οι άτσαλοι, άτεχνοι, ατσούμπαλοι Ιρλανδοί είχαν την τύχη να πετύχουν αδιάφορη την Ιταλία και να την ακολουθήσουν στους «16», με ένα γκολ που ξέρουν να βάζουν όλες οι ομάδες που παίζουν μπάλα στο νησί.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Το πρόσωπο που έκρινε το ματς

Μπορεί ο Μπρέιντι να σκόραρε το χρυσό γκολ, όμως ο σκόρερ της πρεμιέρας Γουές Χούλαχαν ήταν και πάλι αυτός που έδωσε πνοή, αφού εκτός από την ασίστ στο γκολ είχε την τεράστια χαμένη ευκαιρία ένα λεπτό νωρίτερα.

PLAN B: Η προετοιμασία των προπονητών

Μπορεί να άλλαξε πάνω από την μισή ενδεκάδα, μα ο Κόντε δεν άφησε το αγαπημένο του 3-5-2, που πήγαινε καρφί για το επαγγελματικό 0-0, μα δεν λογάριαζε αυτή τη στιγμή αδράνειας στο τέλος. Πολύ συντηρητικό το 4-4-1-1 του Ο’  Νιλ που δημιούργησε ένα φοβικό ματς, χωρίς φάσεις και ρυθμό.

ΠΗΓΗ:sdna.gr