Νίκη - χρυσάφι πριν από το ντέρμπι Empty31/5/2024, 6:20 am από VODAFONE

Νίκη - χρυσάφι πριν από το ντέρμπι Empty30/5/2024, 6:31 am από VODAFONE

Νίκη - χρυσάφι πριν από το ντέρμπι Empty29/5/2024, 6:16 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Νίκη - χρυσάφι πριν από το ντέρμπι Empty Νίκη - χρυσάφι πριν από το ντέρμπι

Δημοσίευση από Ατροπος 4/10/2015, 9:41 pm

Νίκη - χρυσάφι πριν από το ντέρμπι Crisantus-aek-celebration041015

Η ΑΕΚ έστω και με την ψυχή στο στόμα επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ. «Χρυσός» σκόρερ για την «Ένωση», ο Μακόλεϊ Κρισάντους, ο οποίος είχε μόλις 3' στον αγωνιστικό χώρο. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Ο Μάνταλος στο 32' για την ΑΕΚ και ο Μπάλλας στις καθυστερήσεις...Με διάταξη 4-3-2-1, τον Μάνταλο αμυντικό χαφ, στα άκρα τους Πλατέλλα και Μπαρμπόσα και χωρίς τον Μπουονανότε «κατέβασε} την «Ένωση» ο Τραϊανός Δέλλας. Από την άλλη ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε τον Ατρόμητο με 4-3-3

Α' ημίχρονο: Η ΑΕΚ λίγο έλειψε να ξεκινήσει το ματς με γκολ από τα αποδυτήρια, όμως ο Βάργκας πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Γκορμπούνοφ. Οι παίκτες του Δέλλα ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα την κατοχή της μπάλας, αλλά έπρεπε να συμπληρωθεί το μισάωρο για να αγγίξουν το γκολ.

Ο Μάνταλος σε μία από τις λίγες περιπτώσεις που προωθήθηκε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στη συμβολή των δοκών (32'). Η «Ένωση» άγγιξε το γκολ και στο 34', όμως η μπάλα από την κεφαλιά του Τζανετόπουλου και το γκελ στον Λαζαρίδη κατέληξε κόρνερ...

Ο Μπαρόχα συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις και απέτρεψε την ισοφάρισε στη φάση του 36' όταν απέκρουσε εντυπωσιακά τη βολίδα του Ουσέρο και στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά της ΑΕΚ να αγγίξει το γκολ, όμως ο Αραβίδης δεν βρήκε τη μπάλα και ο Πλατέλλας νικήθηκε και αυτός από τον Γκορμπούνοφ.

Β' ημίχρονο: Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο β' σαρανταπεντάλεπτο, αλλά δεν είχε ουσία και αποτέλεσμα. Έτσι ο Δέλλας στο 60' ανακάτεψε την τράπουλα. Έριξε στον αγώνα τον Μπουονανότε σε ρόλο «δεκαριού», αντί του Πλατέλλα και πέρασε στην κορυφή τον Βάργκας και έστειλε στα άκρα τους Μπαρμπόσα (δεξιά) και Αραβίδη (αριστερά)

Ένα  «νεκρό» δίλεπτο (66' - 67') λίγο έλειψε να κοστίσει στους «κιτρινόμαυρους». Το ευτύχημα όμως για τους γηπεδούχους ήταν πως ο Πίτου Γκαρσία και ο Μαρσελίνιο πέταξαν στα σκουπίδια τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Ο Δέλλας στο 79' τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας και τον Κρισάντους στη «μάχη» και δικαιώθηκε από την επιλογή του καθώς ο Νιγηριανός εκμεταλλεύτηκε το φάουλ του Γκάλο στο 82' και έλυσε το «γόρδιο δεσμό». Θα μπορούσε μάλιστα στο 87' να «τελειώσει» το ματς, αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο.

Η ΑΕΚ γλίτωσε τα χειρότερα στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπάλας από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ -μετά το φάουλ του Πίτου Γκαρσία- έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Μπαρόχα έτρεξε το φίλησε και δευτερόλεπτα αργότερα ο Κομίνης σφύριξε για τελευταία φορά...

MVP: Όπως ο Έλντερ Μπαρμπόσα στη Βέροια, έτσι και απόψε στο ΟΑΚΑ, για την ΑΕΚ υπήρχε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής. Αυτός ήταν ο Μακόλεϊ Κρισάντους, ο οποίος πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς...Οι συνθέσεις:ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Ντίντακ, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα (88’ Κορδέρο), Βάργκας (79’ Κρισάντους), Πλατέλλας (60’ Πλατέλλας), Αραβίδης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Γοδόι (83’ Λε Ταλέκ), Ουσέρο (69’ Μπάλλας), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο (80’ Μπρίτο)