Πρεμιέρα με νίκη για τη Χιλή Empty2/4/2024, 6:57 am από VODAFONE

Πρεμιέρα με νίκη για τη Χιλή Empty1/4/2024, 6:11 am από VODAFONE

Πρεμιέρα με νίκη για τη Χιλή Empty31/3/2024, 5:57 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Πρεμιέρα με νίκη για τη Χιλή Empty Πρεμιέρα με νίκη για τη Χιλή

Δημοσίευση από Ατροπος 19/6/2017, 12:20 pm

Πρεμιέρα με νίκη για τη Χιλή WireAP_6ef9fd0c5aa745f2b6beeb7cebee8603_12x5_1600

Στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Confederations Cup 2017, η Χιλή νίκησε 2-0 το Καμερούν, έχοντας σκόρερς τους Αρτούρο Βιδάλ και Εντουάρντο Βάργκας.

Η χρήση του video assistant referee κάνει τα πρώτα της βήματα και σε δύο πολύ οριακές φάσεις έδωσε τη λύση, σε ένα γκολ της Χιλής στο πρώτο ημίχρονο που σωστά τελικά δεν μέτρησε και ένα στο φινάλε σωστά μέτρησε, αν και αρχικά ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία για οφ-σάιντ!

Μόλις στο δεύτερο λεπτό η Χιλή είχε δοκάρι σε σουτ του Εντουάρντο Βάργκας, ενώ οι Αφρικανοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 14', με τον Χόνι Ερέρα να αποκρούσει με το πόδι το σουτ του Βενσάν Αμπουμπακάρ.

Οι Νοτιοαμερικανοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν αρκετές για αν ανοίξουν το σκορ, κάτι που πανυγύρισαν στο 45+1, αλλά το τέρμα τελικά δεν μέτρησε.

Ο Εντουάρντο Βάργκας σκόραρε βγαίνοντας στην... πλάτη της άμυνας, η φάση ήταν οριακή και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής ενημερώθηκε από τον video assistant referee πως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Δεν ήταν στην 11άδα ο Αλέξις Σάντσες, αλλά στο 58' μπήκε στο ματς αντί του Έντσον Πουτς, έτσι έφτασε τις 111 διεθνείς συμμετοχές, με μόνο τον Κλαούντιο Μπράβο που έμεινε στον πάγκο να έχει περισσότερες (112) στην ιστορία της Χιλής.

Στο 72' ο Ίσλα έχασε σπουδαία ευκαιρία, αστοχώντας από κοντά με κεφαλιά, αλλά στο 81' ο Αρτούρο Βιδάλ δεν αστόχησε και με εξαιρετική κεφαλιά απ'το ύψος της μικρή περιοχής, έπειτα από σέντρα του Αλέξις Σάντσες, άνοιξε το σκορ.

Στο 91' ο Εντουάρντο Βάργκας διαμόρφωσε το τελικό 0-2, ο βοηθός διαιτητή μάλιστα έδωσε οφ-σάιντ, η απόφασή του ήταν λάθος, αλλά ο video assistant referee είδε πως δεν υπήρχε παράβαση, έτσι το γκολ μέτρησε!

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Οντοά, Μαμπουκά, Νγκαντό-Νγκαντί, Τικέ, Φε, Ζαμπό Ανγκισά (89' Μαντζέκ), Σιανί (86' Εκγκμαλέ), Τζουμ, Μπασογκόγκ, Μουκαντζό, Αμπουμπακάρ.

ΧΙΛΗ (5-3-2): Χόνι Ερέρα, Ίσλα, Μποσεζούρ, Μεδέλ, Χάρα, Φουενσαλίδα (64' Λεονάρντο Βαλένσια), Μαρσέλο Ντίας, Αράνγκις (71' Φρανσίσκο Σίλβα), Βιδάλ, Πουτς (58' Αλέξις Σάντσες), Εντουάρντο Βάργκας.

ΠΗΓΗ: filathlos.gr