Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Εκτύπωση Empty23/4/2024, 6:00 am από VODAFONE

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Εκτύπωση Empty22/4/2024, 6:05 am από VODAFONE

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Εκτύπωση Empty21/4/2024, 6:43 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Εκτύπωση Empty Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Εκτύπωση

Δημοσίευση από Ατροπος 23/11/2016, 10:02 pm

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Εκτύπωση 1397807

Παρά τα φανερά αμυντικά προβλήματα, η ΑΕΚ επικράτησε της Παρτιζάν με 91-81 σε αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής του FIBA Champions League και επέστρεψε στις επιτυχίες στον θεσμό.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους και αυτός που «ξεκόλλησε» την «Ένωση» όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι. Πολύ καλή παρουσία και από τους Βασιλειάδη (16π.) και Ντίξον (15π.), θετικός στην άμυνα αλλά «φτωχός» επιθετικά ο Φόλκερ στην επανεμφάνισή του.

Γουίλ Χάτσερ με 18 και Στέφαν Μπίρτσεβιτς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισαν από την Παρτιζάν, που δεν είχε στις τάξεις της τον ηγέτη της, Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς.

Ούκιτς, Λαρεντζάκης, Βασιλειάδης, Γουίλιαμς και ο Φόλκερ που επέστρεψε μετά από δύο εβδομάδες ήταν οι πρώτες επιλογές του Ζντοβτς. Η ΑΕΚ άρχισε «ζεστή» με 2/2 πίσω από τα 6,75μ. (6-0), αλλά το… παράκανε και έχοντας έξι σερί άστοχες προσπάθειες στη συνέχεια είδε την Παρτιζάν να περνά μπροστά (8-9).

Οι αλλαγές του Ζντοβτς βελτίωσαν την εικόνα των «κιτρινόμαυρων» που με εντυπωσιακό γκολ-φάουλ του Ντίξον έφτασαν στο 16-11 και με τον Μαυροειδή να συμβάλει σε άμυνα και επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο με 22-14. Ο Αμερικανός γκαρντ εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (24-14) και παρά την προσωρινή αντίδραση των φιλοξενούμενων (26-20), Μιλόσεβιτς και Σάκοτα απομάκρυναν την ομάδα τους στο +11 (33-22) και το ημίχρονο έκλεισε με την καλή αλλά όχι ασφαλή διαφορά των εννιά πόντων, 42-33.

Βρίσκοντας λύσεις κυρίως από μακριά η ΑΕΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο φτάνοντας στο 55-42 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Όμως η χαλάρωση της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στους Ρατκόβιτσα, Κοπρίβιτσα και Μαρίνκοβιτς να ξαναβάλουν την Παρτιζάν στο ματς μειώνοντας αρχικά στους πέντε (60-55) και με τρίποντο του Χάτσερ στην εκπνοή του δεκαλέπτου στο καλάθι (64-62).

Σάκοτα και Ντίξον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η «Ένωση» ανάσανε ξανά ξεφεύγοντας με δέκα (79-69). Η τεχνική ποινή στον πάγκο της Παρτιζάν και ένα ακόμη τρίποντο του ασταμάτητου Σάκοτα έφεραν την ΑΕΚ στο +13 (86-73) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Το αντιαθλητικό φάουλ του Γουίλιαμς έδωσε δικαίωμα στην ελπίδα στους Σέρβους, που με τον Μπίρτσεβιτς μείωσαν στους επτά (88-81), ωστόσο δεν απειλήθηκε ποτέ στην ουσία η «Ένωση».

Κατά τη διάρκεια του ματς, το οποίο παρακολούθησε ο διευθύνων σύμβουλος του BCL, Πάτρικ Κομνηνός, εκδιώχθηκε φίλος της Ένωσης από το ΟΑΚΑ, επειδή εκτόξευσε με επικίνδυνο τρόπο φωτοβολίδα, που ευτυχώς κατέληξε σε άδεια εξέδρα. Ο δράστης της αψυχολόγητης ενέργειας γιουχαρίστηκε από το υπόλοιπο κοινό.

Δεκάλεπτα: 22-14, 42-33, 64-62, 91-81.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (1), Σάκοτα 19 (3), Βασιλειάδης 16 (4), Μιλόσεβιτς 10 (1), Ντίξον 15 (2), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 10, Ουίλιαμς 9 (1).

Παρτιζάν (Τζίκιτς): Ρόμπινσον 7 (2), Ρατκόβιτσα 10 (1), Βράμπατς 2, Μαρίνκοβιτς 13 (3), Μπίρτσεβιτς 12, Κοπρίβιτσα 5, Άντριτς 5 (1), Χάτσερ 18 (2), Καράχοντζιτς 3 (1), Λούκοβιτς 6.

ΠΗΓΗ:filathlos.gr