Κροατία - Πορτογαλία 0-1  Empty25/4/2024, 6:45 am από VODAFONE

Κροατία - Πορτογαλία 0-1  Empty24/4/2024, 7:31 am από VODAFONE

Κροατία - Πορτογαλία 0-1  Empty23/4/2024, 6:00 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Κροατία - Πορτογαλία 0-1  Empty Κροατία - Πορτογαλία 0-1

Δημοσίευση από Ατροπος 26/6/2016, 3:43 pm

Κροατία - Πορτογαλία 0-1  Quaresma_0

Γκολ κι έφυγε για τους «8» η Πορτογαλία! Ο Κουαρέσμα στην πρώτη ευκαιρία της ομάδας του στο 117' σόκαρε την Κροατία (1-0) που είχε δοκάρι στην προηγούμενη φάση! Με Πολωνία οι Ιβηρες!

Τρία λεπτά ήταν αρκετά για να ζήσουμε μοναδικές στιγμές και να... ξεχάσουμε 116 λεπτά κακού ποδοσφαίρου! Δυο φάσεις, ένα δοκάρι κι ένα γκολ-εισιτήριο για τα προημιτελικά! Η καλύτερη Κροατία δεν μπόρεσε με τον Πέρισιτς να σκοράρει και το... πλήρωσε! Ο Κουαρέσμα -χρυσή αλλαγή- στο 117' έστειλε τους Ιβηρες στην επόμενη φάση κόντρα στην Πολωνία! Χωρίς σουτ ο Κριστιάνο σε όλο το 90λεπτο, μοιραίος ο Βίντα για τη Χρβάτσκα! Συγκλονιστικός ο Σάντσες που έδωσε ώθηση στους Πορτογάλους!

Σκληρά μαρκαρίσματα, ματς χωρίς ρυθμό, φάσεις, και τους σταρ των δυο ομάδων «εγκλωβισμένους». Ενα πρώτο 45λεπτο, όπου η Χρβάτσκα είχε την υπεροχή, αλλά και τους παίκτες της να αισθάνονται πιεσμένοι! Ο Κάτσιτς δεν βρήκε τρόπο να τους αποφορτίσει και η κορυφαία ομάδα μέχρι στιγμής στο Euro ήταν εκτός ρυθμού! Ο Ράφαελ Γκερέιρο ήταν εξαιρετικός στο αριστερό άκρο της άμυνας, ο Καρβάλιο τα πήγε περίφημα πάνω στον Ράκιτιτς, ενώ ο Σίλβα εξουδετέρωσε τον Μόντριτς. Ενα τεράστιο μπόνους για την ομάδα του Σάντος, που ήταν εξαιρετική ανασταλτικά, αλλά δημιουργικά δεν έδειξε κάτι! Στον αντίποδα, ο Σρνα προσέφερε στην άμυνά του εμπιστοσύνη, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως ο Κριστιάνο πήρε 19 πάσες, αλλά καμία μέσα στο κουτί. Μάλιστα, δεν πρόλαβε να κάνει ούτε σουτ... Δυο ευκαιρίες στο α΄ μέρος, μια κεφαλιά του Πέπε που κατέληξε άουτ και μια καλή έμπνευση του Πέρισιτς που όμως δεν είδε θετικό αποτέλεσμα!

Στην επανάληψη, ο Σάντος πέρασε στο ματς τον Σάντσες στη θέση του Γκόμες, ώστε να βοηθήσει και δημιουργικά, γιατί ο τελευταίος αν και καλός ανασταλτικά δεν πέρασε ποτέ τη μπάλα μπροστά! Ο νεαρός φρόντισε με το καλημέρα να προσφέρει ώθηση στην ομάδα του, ωστόσο δεν είχε τις βοήθειες που περίμενε.  Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 61', όταν από το φάουλ του Σρνα, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ! Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των Πορτογάλων να... απειλήσουν και να φωνάξουν σωστά για πέναλτι, αφού ο Στρίνιτς έπεσε άτσαλα στον Νάνι! Κι όμως, από το σημείο εκείνο κι έπειτα δεν είδαμε τίποτα καλό... Ο Κάλινιτς πέρασε στη θέση του τραυματία Μάντζουκιτς, ο Κουαρέσμα πήρε θέση στην ενδεκάδα, αλλά ευκαιρία ούτε για δείγμα! Ο Κριστιάνο είχε 32 σουτ πριν το αποψινό ματς και... κανένα σε όλο το 90λεπτο! Ολη η εικόνα της κανονικής διάρκειας αποτυπώνεται στο... τρελό στατιστικό, πως δεν υπήρξε κανένα σουτ εντός εστίας! Την τελευταία φορά που είχε συμβεί κάτι ανάλογο σε μεγάλο τουρνουά... χάνεται στο 1980!

Η παράταση δεν είχε κάτι καλύτερο να προσφέρει, οι ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δεν είχαν διάθεση για ρίσκο! Η Πορτογαλία πίεσε ψηλά, ο Σάντσες ήταν εξαιρετικός, αλλά Κριστιάνο και Νάνι δεν μπορούσαν να τον στηρίξουν! Ο Τσόρλουκα ήταν συγκλονιστικός, αφού παρά τον τραυματισμό του έμεινε στο ματς να βοηθήσει! Κι όμως μπάλα είδαμε από το... 113' κι έπειτα! Ο Βίντα έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Πατρίσιο γλίστρησε, αλλά αυτός πάλι με κεφαλιά δεν τα κατάφερε. Η Κροατία πίεσε και στο 116' ο Πέρισιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι! Ο εφιάλτης για τη Χρβάτσκα μόλις είχε αρχίσει! Ο Σάντσες κουβάλησε εξαιρετικά τη μπάλα, έδωσε τη σωστή στιγμή στον Νάνι, ο τελευταίος με μυτάκι στον Κριστιάνο, που όμως νικήθηκε από τον Σούμπασιτς! Ωστόσο, ο Τσόρλουκα έχασε τη φάση και ο Κουαρέσμα με κεφαλιά έδωσε μια απίστευτη νίκη στην Πορτογαλία! Οι Κροάτες θα μπορούσαν να είχαν πάει το ματς στα πέναλτι, αλλά ο Βίντα ήταν μοιραίος και στο 120' δεν μπόρεσε με πλασέ να σκοράρει!

Κροατία (Άντε Κάτσιτς): Σούμπασιτς, Στρίνιτς, Πέρισιτς, Τσόρλουκα (120΄ Κράμαριτς), Ράκιτιτς (110' Πιάτσα), Μόντριτς, Σρνα, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς (88' Κάλινιτς), Μπάντελι, Βίντα.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Ζοάο Μάριο (87' Κουαρέσμα), Καρβάλιο, Αντρέ Γκόμες (50' Ρενάτο Σάντσες), Σέντρικ, Σίλβα (108' Ντανίλο), Νάνι, Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΠΗΓΗ:gazzetta.gr