Νίκη-πρόκριση ψυχολογίας στην Πάτρα Empty20/5/2024, 6:02 am από VODAFONE

Νίκη-πρόκριση ψυχολογίας στην Πάτρα Empty19/5/2024, 6:28 am από VODAFONE

Νίκη-πρόκριση ψυχολογίας στην Πάτρα Empty18/5/2024, 6:41 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Νίκη-πρόκριση ψυχολογίας στην Πάτρα Empty Νίκη-πρόκριση ψυχολογίας στην Πάτρα

Δημοσίευση από Ατροπος 4/12/2015, 1:21 am

Νίκη-πρόκριση ψυχολογίας στην Πάτρα 550_334_463046

Δίχως να δυσκολευτεί, δίχως να φορτσάρει και με συνοπτικές διαδικασίες ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο και εξασφάλισε από τη δεύτερη αγωνιστική την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.Ο Αντρέα Στραματσόνι, που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον πάγκο του Τριφυλλιού, γύρισε το 4-4-2 στον γνώριμο για τους Πράσινους ρόμβο αντί σε ευθεία, που χρησιμοποίησε απέναντι στον Ηρακλή και είδε την ομάδα του να αποδίδει καλύτερα αλλά και να είναι αποτελεσματική. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟ ο Κλωναρίδης που πέτυχε και τα δύο γκολ, ενώ άτυχος στάθηκε ο Μάρκους Μπεργκ ο οποίος υπέστη διάταση στον δικέφαλο και αντικαταστάθηκε στο 16’.

Ο Ιταλός κόουτς που δεν έκανε εκτεταμένο ροτέισον όταν καθάρισε το παιχνίδι έριξε στη μάχη και τον ταλαντούχο Λάζαρο Λάμπρου.Ο Στραματσόνι επέστρεψε στο σύστημα που χρησιμοποιούσε ως επί το πλείστον ο Γιάννης Αναστασίου. Εμπιστεύτηκε στο τέρμα τον Κοτσόλη, στα δεξιά επέστρεψε ο Μαρινάκης και στα αριστερά ο Νάνο, ενώ στο κέντρο της άμυνας παρέμεινε ο Σάντσεθ (συγκριτικά με την αναμέτρηση με τον Γηραιό), που είχε δίπλα του τον Κουτρουμπή. Αμυντικός μέσος ήταν ο Λαγός, τη δυάδα των εσωτερικών μέσων αποτέλεσαν ο Ζέκα με τον Πράνιτς και επιθετικός χαφ κινήθηκε ο Νίνης, πίσω από το επιθετικό δίδυμο Μπεργκ-Κλωναρίδη.Η Παναχαϊκή μπήκε με αποφασιστικότητα στο παιχνίδι προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους Πράσινους και κατάφερε να απειλήσει με τριπλή ευκαιρία στο 2’ και στο 3’ με τους Τζίλα, Σιατραβάνη και Στεργίου. Οι παίκτες του Τριφυλλιού όμως αντέδρασαν σωστά (Κοτσόλης και Κουτρουμπής) και στην πρώτη αξιόλογη φάση που δημιούργησαν ευτύχησαν να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα. Στο 7’ ο Κλωναρίδης δέχθηκε την μακρινή μπαλιά, ξεπέρασε έναν αντίπαλο και με δυνατό σουτ πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα.Η συνέχεια ήταν πολύ πιο εύκολη για τους παίκτες του Στραματσόνι που έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού, προτιμώντας να παίζουν με αντεπιθέσεις. Ετσι εξηγείται και η κατοχή μπάλας στο φινάλε του α’ ημιχρόνου που ήταν στο 60-40 υπέρ των Πατρινών!Παρ’ όλα αυτά το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα δύο γκολ καθώς στο 41’ ο Κλωναρίδης έπειτα από εξαιρετικό τσίμπημα της μπάλας του Πράνιτς με ιδανικό πλασέ σκόραρε για δεύτερη φορά στέλνοντας ηχηρό μήνυμα στον προπονητή του ότι είναι «παρών».Στο ίδιο διάστημα όμως οι Πράσινοι έχασαν τον Μάρκους Μπεργκ (16’) λόγω τραυματισμού σε μια φάση που δέχθηκε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα αλλά ο διαιτητής Σελίμος όχι μόνο δεν τιμώρησε με κίτρινη τον αμυντικό της Παναχαϊκής αλλά δεν καταλόγισε ούτε φάουλ!

Ούτως ή άλλως πάντως ο Μπεργκ δεν θα παίξει στο παιχνίδι με τη Βέροια για το πρωτάθλημα καθώς δηλώθηκε να εκτίσει την τιμωρία του.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες και πάλι με τον Κλωναρίδη στο 51’ και στο 52’, ενώ στο 58’ ο Σάντσεθ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της χρονιάς με εκτέλεση φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα. Οι Πράσινοι απείλησαν και στο 64’ με τον Πράνιτς, αλλά και στο 76’ με τον Καρέλη. Από την άλλη πλευρά η Παναχαϊκή που άγγιξε το γκολ στο 88’ αλλά ο Κοτσόλης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τζίλα, μείωσε στις καθυστερήσεις με γκολ του Στεργίδη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Κάργα, παρέμβαση του Ζέκα αλλά και του Στεργίδη, ο οποίος όμως ήταν οφσάιντ.Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Πράσινους να χαμογελούν έπειτα από εβδομάδες και να ελπίζουν σε μια καλύτερη συνέχεια…Μέτρια ήταν η διαιτησία του Σελίμου που ήταν ανεκτικός στα σκληρά μαρκαρίσματα.

Παναχαϊκή: Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χίσα, Στεργίδης, Πινδώνης (46’ Ντελέκος, 56’ Τρίγκας), Ταχέιρα Φερέιρα (83’ Μητρόπουλος), Σιατραβάνης, Λαμπρόπουλος, Φραντζής, Ντίλας.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Νάνο, Μαρινάκης, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης (67’ Αμπέντ), Κλωναρίδης (87’ Λάμπρου), Μπεργκ (16’ Καρέλης).

ΠΗΓΗ:pamesports.gr