Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1 Empty16/5/2024, 6:21 am από VODAFONE

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1 Empty15/5/2024, 6:30 am από VODAFONE

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1 Empty14/5/2024, 6:46 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1 Empty Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1

Δημοσίευση από Ατροπος 30/11/2015, 2:04 am

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1 550_334_466433

Ο Ολυμπιακός πήρε την 11η σερί νίκη του απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 3-1 στο Καραϊσκάκη και συνεχίζει απτόητος της ξέφρενη πορεία του. Μάλιστα οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι από την σεζόν 1966-67. Ο Αστέρας γνώρισε την ήττα μετά από 6 αγωνιστικές, αλλά δεν φάνηκε ικανός μέσα στον αγωνιστικό χώρο να πάρει κάτι από τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε να διασπάσει την άμυνα του Αστέρα που ήταν πολύ σωστά στημένη και χρειάστηκε το πέναλτι του Φορτούνη στο 73' για να ανοίξει το σκορ.Οι πρωταθλητές από το 73' μέχρι το 86' πέτυχαν 3 τέρματα και τελειώσαν τους Αρκάδες. Ο Αστέρας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Γιάννου.Α' ημίχρονο:Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και είχε πέντε τελικές στο πρώτο δεκάλεπτο.Οι παίκτες του Σίλβα έδειξαν ότι ήθελαν να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι ωστόσο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Μπαντή.Ο Αστέρας με τον τρόπο που αμυνόταν έδινε τη δυνατότητα στους πρωταθλητές να απειλούν με σουτ έξω από την περιοχή.Τα σουτ των Κασάμι, Σεμπα, Ντουρμάζ στο 2', στο 3', στο 4' και στο 10' πέρασαν λίγο άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Σιόβα στο 9'.

Μετά το 10λεπτό ο Αστέρας ισορρόπησε και πήρε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στο 14' απείλησε όταν μετά από εξαιρετική ανάπτυξη ο Φερνάντες έβγαλε πολύ όμορφη μπαλιά στον Παντελιάδη αλλά το γύρισμα του για τον Μάσα κόπηκε τελευταία στιγμή.Στο 25' οι φιλοξενούμενοι συνεργάστηκαν άψογα με τον Φερνάντες να μπαίνει στην περιοχή αλλά τον Ντα Κόστα να βάζει την κόντρα στο σουτ.

Στο 31' ο Ολυμπιακός έχασε μία απίθανη ευκαιρία, με τον Κασάμι να βρίσκει εξαιρετικά σε κάθετη μπαλιά τον Ντουρμάζ, εκείνος έκανε την παράλληλη σέντρα η οποία πέρασε από όλους αλλά ο Ιντέγε αστόχησε όντας εντελώς μόνος προ κενής εστίας.Β' ημίχρονο:Το δεύτερο μέρος μπορεί να είχε 4 τέρματα όμως δεν ήταν καλό μέχρι το 73΄ που άνοιξε το σκορ ο Ολυμπιακός.

Στο 51' ο Φουστέρ σουτάρει άστοχα έξω από την περιοχή ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε τρομερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.Ο Ντουρμάζ εντελώς αμαρκάριστος μπαίνει στην περιοχή του Αστέρα από δεξιά αλλά στο τετ α τετ με τον Μπαντή και με την βοήθεια του Γκοϊάν το σουτ του κόπηκε.Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε πολλές διακοπές και δεν υπήρχε καθόλου ρυθμός.

Στο 70' Ο Ντουρμάζ εκτελεί απευθείας ένα φάουλ και η μπάλα σταματάει στη συμβολή των δοκών του Μπαντή.Τρία λεπτά αργότερα ο Κύζας καταλογίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Κουρμπέλη στον Μιλιβόγιεβιτς και ο Φορτούνης εκτελεί σωστά και ανοίγει το σκορ.Στο 80' ο διεθνής άσος του Ολυμπιακού βρίσκεται έξω από την περιοχή και με ωραίο γλυκό πλασέ νικάει τον Μπαντή και γράφει το 2-0, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.Έξι λεπτά αργότερα ο Ιντέγε έβαλε και αυτός την υπογραφή του στο παιχνίδι αφού με σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το 3-0.Στο 92' ο Γιάννου κέρδισε πέναλτι από τον Ντα Κόστα και ανέλαβε την εκτέλεση του.

Ο Ρομπέρτο απέκρουσε αλλά ο Γιάννου πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έγραψε το 3-1. Που κρίθηκε:Ο Ολυμπιακός μετά το τέρμα του Φορτούνη με πέναλτι απελευθερώθηκε, ο Αστέρας φάνηκε μετά το 75' να μένει από δυνάμεις και να μην πιστεύει στην ισοφάριση και έτσι ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι. Παίκτης από χρυσάφι:Ο Φορτούνης ήταν ο παίκτης που με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του και χάρισε φτερά στα πόδια τους.

Η σφυρίχτρα:Ο Κύζας ελέγχεται σε κάποιες φάσεις. Στο 20' τον εκθέτει ο βοηθός του ο οποίος κόβει τον Παπαδόπουλο με οφσάιντ. Ο παίκτης του Αστέρα έβγαινε τετ α τετ με τον Ρομπέρτο και καλυπτόταν 1 μέτρο. Στην φάση του πέναλτι του Ολυμπιακού, υπάρχουν τραβήγματα και από τους 2 παίκτες. Μιλιβόγιεβιτς και Κουρμπέλης τραβούν ο ένας τον άλλον. Υπάρχει σπρώξιμο του Ντα Κόστα στον Γιάννου αλλά είναι τραβηγμένο το πέναλτι που δίνει στον Αστέρα. Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ομάρ, Σιόβας, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (46’ Φουστέρ), Φορτούνης, Σεμπά (61’ Ερνάνι), Ντουρμάζ (74’ Τσόρι), Ιντέγε. ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Mπαντής, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκόιαν, Λούι, Ιγκλέσιας (71’ Χαμντανί), Κουρμπέλης, Λανθαρότε, Φερνάντες (66’ Φούντας), Μάσα (82’ Γιάννου), Παπαδόπουλος.Στις αναμετρήσεις της 12ης αγωνιστικής στη Super League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ατρόμητος-Πανθρακικός         1-2
Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα        2-0
Ηρακλής-Παναθηναϊκός          1-0
ΑΕΚ-Παναιτωλικός              2-0
Λεβαδειακός-Ξάνθη             1-0
Πλατανιάς-Βέροια              0-0
Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης   3-1