Αδιόρθωτος μακριά από το ΟΑΚΑ... Empty3/5/2024, 7:04 am από VODAFONE

Αδιόρθωτος μακριά από το ΟΑΚΑ... Empty2/5/2024, 6:27 am από VODAFONE

Αδιόρθωτος μακριά από το ΟΑΚΑ... Empty1/5/2024, 6:11 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Αδιόρθωτος μακριά από το ΟΑΚΑ... Empty Αδιόρθωτος μακριά από το ΟΑΚΑ...

Δημοσίευση από Ατροπος 7/11/2015, 2:35 am

Αδιόρθωτος μακριά από το ΟΑΚΑ... GIANKOVIC061115

Αδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε και στην Πολωνία από την Ζιελόνα Γκόρα (71-68) μετά το Κράσνονταρ και την Βαρκελώνη.Η ομάδα του «τριφυλλιού» μπήκε χωρίς ενέργεια και συγκέντρωση στον αγώνα, δέχθηκε 40 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πολύ άστοχη από την γραμμή των βολών (13/25), βρέθηκε να… κυνηγάει από νωρίς στο σκορ και όταν αφυπνίστηκε με την σημαντική συμβολή του Κούζμιτς ήταν αργά… Διαμαντίδης και Πάβλοβιτς αστόχησαν σε δύο τρίποντα για την ισοφάριση στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης.

Η κακή μέρα φάνηκε από νωρίς...Ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς ενέργεια στην αναμέτρηση με συνέπεια να είναι ευάλωτος στην άμυνα, δέχθηκε 40 πόντους με 12/16 δίποντα από την πολωνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, να μην βρει ρυθμό στην επίθεση (2/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος) και σε όλο το πρώτο ημίχρονο να… κυνηγάει την Ζιελόνα Γκόρα στο σκορ.Λίγο πριν το 4’, η πολωνική ομάδα προηγήθηκε με 11-6 και στο επιμέρους σκορ 8-2 με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν του Παναθηναϊκού, που έδωσε προβάδισμα 14-13 στο 8’ στην ελληνική ομάδα, απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 9-1 με δύο τρίποντα των Ζαμοΐσκι, Σζέφτσουκ και ξέφυγε με 22-15 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.Με νέο τρίποντο του Σζέφτσουκ και καλάθι του Ντζούριτς από επιθετικό ριμπάουντ, η Ζιελόνα Γκόρα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-18) λίγο μετά το 13’. Με νέο τρίποντο του Ζαμοΐσκι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 12 (34-22) λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου.

Με οκτώ πόντους του Σάσα Πάβλοβιτς στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός περιόρισε την διαφορά στους 7 (40-33) στο τέλος του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός με δύο σερί καλάθια του Φελντέιν μείωσε στους τέσσερις (41-37) λίγο μετά το 22’, αλλά συνέχισε να μην είναι συνεπής στην άμυνα και να χάνει τις βολές, με συνέπεια η Ζιελόνα Γκόρα με πρωταγωνιστές του Ρέινολντς, Μπορόβνιακ, να ξεφύγει πάλι με διψήφια διαφορά (57-46) με 1’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.Η ανατροπή που δεν ολοκληρώθηκεΟ Κούζμιτς με την παρουσία του στην πεντάδα «έδεσε» την άμυνα του Παναθηναϊκού και παράλληλα βοήθησε στην επίθεση.

Με τρεις πόντους του Φελντέιν και καλάθι του Σέρβου σέντερ, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις (59-56) 5’ και 14’’ πριν το τέλος της συνάντησης.  Πάλι με το δίδυμο Κούζμιτς, Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (61-60) με 3’ και 3’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα και με τρίποντο του Αμερικανού περιφερειακού ισοφάρισε σε 63-63 2’ και 24’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Ζιελόνα Γκόρα, ωστόσο, απάντησε με δύο βολές του Ρέινολντς και τρίποντο του Κόζαρεκ και ξέφυγε με 68-63 με 1’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη του ματς.Με τρίποντο του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (69-68) 30’’ πριν το τέλος της συνάντησης, αλλά στην επίθεση της Ζιελόνα Γκόρα η ομάδα του «τριφυλλιού» έχασε το ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο από την γωνία του Ρέινολντς και ο Ντζούριτς με δύο βολές έκανε το 71-68 με 9’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Στην τελευταία επίθεση του ματς οι Διαμαντίδης, Πάβλοβιτς αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα για την ισοφάριση. Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68.ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Φιλιπόφσκι): Μποστ 6, Ρέινολντς 7 (1), Σζέβτσικ 8 (2), Μολντοβεάνου 3 (1), Πονίτκα Μ. 13 (1), Γκρουσζέσκι, Χριτσάνιουκ 2, Ζαμοϊσκι 8 (2), Μπορόβνιακ 12, Τζούρισιτς 5, Κόσζαρεκ 7 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 11, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Καλάθης 8 (1), Κούζμιτς 10.

ΠΗΓΗ:pamesports.gr