«Φιγουρίνι» στο Μιλάνο ο Θρύλος! Empty26/4/2024, 6:10 am από VODAFONE

«Φιγουρίνι» στο Μιλάνο ο Θρύλος! Empty25/4/2024, 6:45 am από VODAFONE

«Φιγουρίνι» στο Μιλάνο ο Θρύλος! Empty24/4/2024, 7:31 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

«Φιγουρίνι» στο Μιλάνο ο Θρύλος! Empty «Φιγουρίνι» στο Μιλάνο ο Θρύλος!

Δημοσίευση από Ατροπος 6/3/2015, 11:55 pm

«Φιγουρίνι» στο Μιλάνο ο Θρύλος! SPANOULHS060315

Ο Ολυμπιακός με καλύτερη ομαδική λειτουργία και διαστήματα πολύ καλής απόδοσης νίκησε και στο Μιλάνο (83-74 την Αρμάνι Τζινς) και παρέμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία του Ομίλου F του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Εντυπωσιακή ήταν η αρχή του Ολυμπιακού στον αγώνα. Με πολύ καλή άμυνα μέσα στην ρακέτα, τον Βασίλη Σπανούλη να δημιουργεί φάσεις για τον Μπράιαντ Ντάνστον, τον Βαγγέλη Μάντζαρη, επίσης, να καθοδηγεί πολύ καλά και από την άμυνα να δημιουργούνται φάσεις για εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, οι «ερυθρόλευκοι» με διαφορά 13 πόντων (22-9) με 2’ και 19’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Τζο Ράγκλαντ και ο Μαρσόν Μπρουκς, που ήρθαν από τον πάγκο, άλλαξαν την εικόνα της Αρμάνι Μιλάνο και την ροή της αναμέτρησης. Ο Ράγκλαντ έδωσε ενέργεια, καλύτερη οργάνωση και λύσεις στην επίθεση με τις διεισδύσεις του, ενώ ο Μπρουκς εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του και… φόρτωσε με 10 πόντους το καλάθι της ομάδας του Πειραιά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ συνολικά οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά.

Έτσι η Αρμάνι με σερί 9-0 πλησίασε στους τέσσερις (22-18) λίγο μετά το 12’ και με λέι απ του Μπρούνο Τσερέλα στον πόντο (26-25) λίγο μετά το 15’. Ο Μάντζαρης με τρίποντο έδωσε… ανάσα στους «ερυθρόλευκους» (29-25 με 4’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου) και με την επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του αρχηγού του και τέσσερις του Χάντερ, και ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά (37-27 λίγο μετά το 18’).

Με τρίποντο του Ράγκλαντ και καλάθι του Κλέιζα, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε (37-32 1’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους), αλλά ο Σπανούλης ήταν ασταμάτητος και με δύο βολές και ασίστ στον Χάντερ και μια βολή του Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +10 (42-32).

Η επιστροφή του Παπαπέτρου
Με σερί 5-0 ενώ μεσολάβησε τεχνική ποινή στον Ντάνστον για διαμαρτυρία μετά από επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε, η Αρμάνι μείωσε στους 5 (42-37) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε πάλι με τρίποντο του Μάντζαρη (45-37) λίγο πριν το 22’, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να έχει πάρει… φωτιά (10 πόντοι σε διάστημα τριών λεπτών) μείωσαν δύο φορές στους τρεις (45-42 λίγο πριν το 24’ και 49-46 στο 25’). Η ομάδα του Πειραιά με τρίποντο του Σπανούλη και καλάθι του Πρίντεζη ξέφυγε πάλι με 8 (54-46 λίγο πριν το 26’) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βλέποντας τον Τζεντίλε να φτάνει τους 12 πόντους στο δεκάλεπτο, έριξε στο παρκέ τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που επέστρεψε στον αγώνα του Μιλάνου στην δράση μετά από έξι μήνες απουσίας.

Ο Παπαπέτρου με την είσοδο του στο παρκέ πέτυχε τρίποντο από την γωνία και έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (57-48) με 3’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ιταλική ομάδα με τον Τζεντίλε να συνεχίζει απτόητος και κάλαθι του Μπρουκς πλησίασε πάλι στους 3 (59-56) 1’ και 34’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά ο Ολυμπιακό με νέο τρίποντο του Σπανούλη, καλάθι του Χάντερ από ασίστ του αρχηγού των «ερυθρολεύκων» και πεταχτάρι του Πρίντεζη από ασίστ του Σλούκα στην εκπνοή της περιόδου σε φάση… άλα Πόλη, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (66-56)!

Με καλάθι του Χάντερ και γκολ φάουλ του Σλούκα, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 13 (71-58) 9’ και 12’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο έως το τέλος του αγώνα, βελτιώνοντας την άμυνα τους και με σαφώς καλύτερη ομαδική λειτουργία στις δύο πλευρές και με τρίποντο του Λοτζέσκι… σφράγισαν την νίκη τους (81-70) με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΗΓΗ:pamesports.gr