Προβάδισμα με ανατροπή ο Πανιώνιος Empty1/5/2024, 6:11 am από VODAFONE

Προβάδισμα με ανατροπή ο Πανιώνιος Empty30/4/2024, 6:54 am από VODAFONE

Προβάδισμα με ανατροπή ο Πανιώνιος Empty29/4/2024, 6:47 am από VODAFONE

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Προβάδισμα με ανατροπή ο Πανιώνιος Empty Προβάδισμα με ανατροπή ο Πανιώνιος

Δημοσίευση από Ατροπος 21/1/2015, 3:55 am

Προβάδισμα με ανατροπή ο Πανιώνιος Panionios_2001

Η Βέροια προηγήθηκε νωρίς, όμως ο Πανιώνιος έφερε τα πάνω κάτω στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 2-1 στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο αντιπάλων για τη φάση των "16" του κυπέλλου Ελλάδας και έχουν πλέον ισχνό προβάδισμα ενόψει του αγώνα ρεβάνς στην Ημαθία.

Α' Ημίχρονο

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η Βέροια ευτύχισε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο ματς. Συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε μετά από βόλεϊ με κεφαλιές στον Κάμπορα κι αυτός επίσης με το κεφάλι την έσπρωξε στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν άλλες επικίνδυνες στιγμές κι έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του 45λεπτου.

Β' Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε πιο δραστήριος από τη Βέροια και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Η ισοφάριση ήρθε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουμάλ και κεφαλιά του Οικονόμου στο 62ο λεπτό, ενώ οι κυανέρυθροι έφεραν τα πάνω-κάτω στο 71ο λεπτό με κοντινή προβολή του Κολοβού μετά από γύρισμα του Μασούρα, ενώ είχε προηγηθεί λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Στο υπόλοιπο μέχρι το τελικό σφύριγμα του Ζαχαριάδη δεν υπήρξαν άλλες ευκαιρίες και το 2-1 έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.

Η "σφυρίχτρα"

Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί και η παρουσία του πέρασε απαρατήρητη.

Παίκτης από "χρυσάφι"

Δεν ξεχώρισε κανείς μέσα στη γενική μετριότητα και από τις δύο πλευρές.

Έτσι κρίθηκε

Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε την πτώση της απόδοσης των παικτών της Βέροιας στο δεύτερο μέρος και χωρίς να "ιδρώσει" έφτασε στην ανατροπή από μια στημένη φάση και ένα αμυντικό λάθος των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Πάνος, Χατζηησαΐας, Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης (84' Γκέζος), Κόρμπος, Μπουμάλ, Μπούζας (60' Μασούρας), Φούντας (60' Κολοβός), Γιάννου.

Βέροια (Γκρανέρο): Χινάρ, Μαλόν, Βέρτζος, Όστοϊτς (60' Καταλά), Μπράβο, Μπαλάφας (67' Παυλίδης), Άρτσε, Εσπάρθα, Γεωργιάδης, Ντουμίτρου, Κάμπορα (60' Βεργώνης)

ΠΗΓΗ:pamesports.gr